Jeneratörler

Jeneratörler, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren genellikle elektromanyetik   endüksiyon kullanan bir cihazdır. Jeneratörler içerisinde, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bataryalar, ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren termo elektik jeneratörler ve ışık enerjisini de elektrik enerjisine çeviren fotoelektrik hücreler bulunur.

Jeneratörler farklı boyutlarda, en küçükten en büyük kapasiteli olana göre imal edilirler. Doğru akım ve alternativ  akım olmak üzere ikiye ayrılırlar. Doğru akım üretenler dinamolardır, alternatif (dalgalı) akım üretenler de alternatörlerdir. Her ikisinin de çalışması için ve jeneratörlerin yapısında gerekli olan elektrik kaynağı aynıdır.

Jeneratörler kullanılan yakıt türlerine göre de farklı seçenekler vardır. Bunlar ; benzinli jeneratör, dizel jeneratör ve doğalgazlı jeneratörler dir. Kullanıcılar kendileri için uygun olan yakıt çeşidine göre bir seçim yaparlar.Her bir jeneratörün kendine göre artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan ihtiyaçlarınızı karşılayacak jeneratörü seçebilmektir.

Jeneratörlerin kullanımlarında güvenlik önlemlerine de mutlaka dikkat edilmelidir. Jeneratörün kullanıldığı oda yangına en az 1.5 saat dayanıklı olmalıdır.Olası bir yangın halinde yangından kaçış yolunu engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır.Jeneratör kullanımında bir jeneratörün regülasyon giriş gerilimindeki değişimleri kontrol edilmelidir. Gerilim kararlılığı ölçülmelidir. Çıkıştaki yüklerin değişmesine rağmen gerilimin sabit kalmasını sağlamalıdır. Ani yüke karşı regülasyon sağlayarak frekans kararlılığı sağlaması beklenmelidir. Aşırı yük ve kısa devrelere karşı koruma sağlamalı ve arızalanmamalıdır. Enerji kayıpları oldukça az olmalı, yüksek verimle çalışmalıdır. Ayrıca kısa süreli gerilim düşüklüğü , kesintilere, yükseltmelere ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir