Jeneratör Fiyatlarını Belirleyen Etmenler

Elektriğin sürekli kesildiği günümüzde jeneratörlere ihtiyaç duyarız. Doğru jeneratör seçildiğinde oldukça faydalı olacak olan bu cihazları satın alırken dikkat etmeliyiz.

Yüksek kapasiteli elektriğe ihtiyaç duyan bir yerde düşük depolama kapasitesine sahip jeneratör işinizi görmeyeceği gibi size maddi açıdan ek masraflar getirebilir. Ucuz ve kalitesiz bir jeneratör almak yerine kalite ve marka tercih ederseniz daha az para harcayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Jeneratörler 2 zamanlı ve 4 zamanlı olmak üzere zamanlarına göre ayrılırlar. 2 zamanlı motorda sadece emme ve ekzost vardır. Bu demek oluyor ki daha az malzeme kullanımı, az işçilik, daha az arızalanma ancak çok yakıt tüketimine sebep olur. Çiğ yakıt oranı çok fazla olacağından, yakıttan istenilen ölçüde yararlanmak mümkün değildir. 4 zamanlı motorda ise emme, sıkıştırma, patlama ve ekzost vardır. 2 zamanlı motora göre daha fazla malzeme kullanımı, fazla işçilik, uygun kullanılmadığında fazla arıza ve az yakıt tüketimiyle ön plana çıkmaktadır. Karşılaştırma yaptığımızda 4 zamanlı motoru tercih etmek her zaman daha mantıklıdır.

Eski tip kasaya sahip jeneratör seçmek ve ucuza kaçmak gürültü kirliliği olarak geri dönecektir. Modern ve en son ürütilen cihazlar daha az ses yapacaktır.

Jeneratörler ölçüsüne göre 3’tiptir. Jeneratörlerin motor büyüklüğü, silindir sayısı, silindir ölçüsü, hız, ortalama basınç gibi farklı değerlere göre oluşur. Bu noktadan hareketle; büyüklüğe göre yapılan sınıflandırmada silindir başına beygirgücü verisi kullanılmaktadır. Küçük tip: (25 hp/cyl’in altında), Orta tip: (25 – 200 hp/cyl arasında), Büyük tip: (200 hp/cyl’nin üstünde) şeklinde ölçülere sahip olabilir.

Jeneratör fiyatlarını belirleyen etmenleri anlattık. Çalışma devrine göre, büyüklüğüne, hızını ve kapasitesine göre ayrılan jeneratörlerin fiyatlarıda bu doğrultuda değişecektir. Jeneratör fiyatından çok özellikleri en yüksek seviyede bir ürün alırsanız, tasarruf edecek aynı zamanda sorun yaşamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir